Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

+1 -800-456-478-23

Yatırım Teşvik

2023/Q2 Döneminde En Çok İstihdam Yaratan Sanayi – Giyim Eşyaları Sanayii ve Devlet Hibe Destek

2023/Q2 Döneminde En Çok İstihdam Yaratan Sanayi – Giyim Eşyaları Sanayii ve Devlet Hibe Destek

Devlet hibe destek çalışmaları ile birlikte Türkiye ekonomisi, 2023 yılının ikinci çeyreğinde %5,4 büyüme kaydetti. Bu büyümenin arkasında yatan en önemli faktörlerden biri, istihdam artışı oldu. İstihdam, 2023/Q2 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %4,2 oranında artarak 32,1 milyon kişiye ulaştı.

İstihdam artışının sektörel dağılımına baktığımızda, en çok istihdam yaratan sanayinin giyim eşyaları sanayii olduğunu görüyoruz. Giyim eşyaları sanayii, 2023/Q2 döneminde 22 bin 886 kişiye istihdam sağladı. Bu rakam, bir önceki yılın aynı dönemine göre %12,5 artış anlamına geliyor. Giyim eşyaları sanayii, toplam istihdamın %3,7’sini oluşturuyor.

Devlet Hibe Destek ve Giyim Eşyaları Sanayii’ne Olan Etkisi

Giyim eşyaları sanayiinin istihdamdaki başarısının nedenleri nelerdir? Bunun birkaç sebebi var:

  • Türkiye’nin giyim eşyaları ihracatı, 2023/Q2 döneminde %15 artarak 6,8 milyar dolara ulaştı. Bu ihracatın büyük bir kısmı Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleşti. Türkiye’nin giyim eşyalarında kalite, tasarım ve fiyat avantajı bulunuyor.
  • Türkiye’nin iç pazarı da giyim eşyaları sanayiini destekliyor. Nüfusun genç ve dinamik olması, gelir düzeyinin artması ve tüketici tercihlerinin değişmesi, giyim eşyalarına olan talebi artırıyor. Giyim eşyaları harcaması, 2023/Q2 döneminde %10 artarak 45 milyar liraya ulaştı.
  • Giyim eşyaları sanayii, teknolojik gelişmelere de ayak uyduruyor. Dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve yenilikçilik gibi konulara odaklanan giyim eşyaları firmaları, hem üretim hem de pazarlama süreçlerini iyileştiriyor. Örneğin, online satış kanalları, kişiye özel tasarımlar ve geri dönüştürülebilir malzemeler gibi uygulamalar, giyim eşyaları sanayiinin rekabet gücünü artırıyor.

Giyim eşyaları sanayii, Türkiye ekonomisinin ve devlet hibe destek çalışmalarının lokomotif sektörlerinden biri olmaya devam ediyor. Bu sektörün istihdam yaratmaya devam etmesi için, devletin destekleri, sektörün inovasyona ve tüketicilerin talebi önemli rol oynuyor.

Devlet Hibe Destek: 2023 Yılı Q2 Döneminde Giyim Eşyaları Sanayii Belgeleri Analizi

Giyim eşyaları sanayi devlet hibe destek çalışmalarının da neticesinde özellikle yerli yatırımcılar arasında oldukça popüler bir yatırım aracı. Yerli sermayenin giyim eşyaları sanayii açısından istatistikleri değerlendirildiğinde 222 adet yatırım teşvik belgesinin düzenlendiği görülüyor. Burada elbette devlet hibe destek çalışmalarının çok büyük bir etkisi var.

222 yatırım teşvik belgesine ek olarak 1 yabancı yatırımcı tarafından gerçekleştirilen yatırımlar birleştiği zaman, devlet hibe destek çalışmaları sonucu yapılan yatırım toplamda 2 milyar 598 milyon 545 bin 819 TL’ye tekabül ediyor. Söz konusu yatırımlar sayesinde 22.886 kişinin istihdam edildiği görülüyor. Bu, yalnızca ikinci çeyrek dilimde gerçekleştiği göz önünde bulundurulursa devlet hibe destek değerlendirmesi açısından oldukça iyi bir rakam.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni Sitemize Özel

Formu Dolduranlara
15% İndirim Kazanıyor

    Yatırım Teşvik Formu

    Web sitemize özel Yatırım teşvik formumuzu doldurun danışmanlık hizmetimizden %15 indirim fırsatımızdan faydalanın