Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

+1 -800-456-478-23

Yatırım Teşvik

Türkiye’de Verilen Yatırım Teşvik Belgeleri Yatirim Tutarına Göre İlk 10 İl

Türkiye’de Verilen Yatırım Teşvik Belgeleri Yatırım Tutarına Göre İlk 10 İl

Yatırım teşvik belgesi nasıl alınır? En çok teşvik belgesi alan ilk 10 il hangileridir? İşte İstanbul, Adana ve Ankara’nın başını çektiği o önemli iller…

Yatırım teşvik belgeleri istatistiği yatırımın niteliği, bölgesi, sektörü, istihdamı ve katma değeri gibi kriterlere göre şekillenir. Yatırım teşvik belgesi alan girişimciler, vergi indirimi, sigorta primi desteği, faiz desteği, arsa tahsisi, enerji desteği gibi avantajlardan yararlanabilmektedir.

Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır? İllerin Teşvik Belgeleri Açısından Pay Dağılımları Nelerdir?

Yatırım teşviki alan ilk on ilin ne olduğuyla beraber “yatırım teşvik belgesi nasıl alınır” sorusu da sektörle ilgilenen, yatırım hedefleri olan kişiler için önemlidir. Yatırım Teşvik Belgesi, yatırımcılara vergi, sigorta, faiz, kâr payı, gümrük ve arazi gibi konularda çeşitli destekler sağlayan bir belgedir. Bu belgeyi almak için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na E-TUYS üzerinden başvuru yapmak gerekir. Başvuru için gerekli evraklar ve adımlar yatırımın türüne ve bölgesine göre değişir.

2023’ün ikinci çeyreğinde en çok yatırım teşvik belgesi alan ilk on il, toplam tutardaki payları ile birlikte şu şekildedir:

 • İstanbul %10
 • Adana %9
 • Ankara %7
 • Mersin %6
 • Kahramanmaraş %6
 • Hatay %4
 • İzmir %3
 • Şanlıurfa %3
 • Antalya %3
 • Bursa %2

Bu iller, Türkiye’nin ekonomik gelişimine katkı sağlayan önemli merkezlerdir.

En Çok Öne Çıkan İllerin Yatırım Tutarı ve Analizi

Yatırım teşviki istatistiklerinde başı çeken üç şehir İstanbul, Adana ve Ankara, bu alandaki başarılını birbirinden farklı faktörlere borçludur.

İstanbul

İstanbul, Türkiye’nin en büyük ve en gelişmiş şehridir. Finans, ticaret, sanayi, turizm ve kültür sektörlerinde lider konumdadır. İstanbul, 2023’ün ikinci çeyreğinde 23 milyon 562 bin TL tutarında yatırım teşviki almıştır. Bu yatırımların büyük bir kısmı ulaştırma, enerji ve imalat sektörlerine yöneliktir.

Adana

Adana, Türkiye’nin güneyinde yer alan bir ildir. Tarım, hayvancılık, sanayi ve turizm sektörlerinde önemli bir potansiyele sahiptir. Adana, 2023’ün ikinci çeyreğinde 22 milyon 51 bin TL tutarında yatırım teşvik belgesi almıştır. Bu yatırımların çoğu tarım ve gıda işleme, kimya ve petrokimya, tekstil ve konfeksiyon sektörlerine aittir.

Ankara

Ankara, Türkiye’nin başkenti ve ikinci büyük şehridir. Kamu hizmetleri, savunma sanayi, eğitim ve araştırma sektörlerinde öne çıkar. Ankara, 2023’ün ikinci çeyreğinde 15 milyon 535 bin TL tutarında yatırım teşvik belgesi almıştır. Bu yatırımların bir kısmı savunma sanayi, bilişim teknolojileri, sağlık ve ilaç sektörlerine yöneliktir.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni Sitemize Özel

Formu Dolduranlara
15% İndirim Kazanıyor

  Yatırım Teşvik Formu

  Web sitemize özel Yatırım teşvik formumuzu doldurun danışmanlık hizmetimizden %15 indirim fırsatımızdan faydalanın